Latvijas valdībai ir jāpārdomā iecere decentralizēt garantētā minimālā ienākumu līmeņa (GMI) pabalsta izmaksu, proti, uzticēt tā izmaksu tikai pašvaldībām.
Šādu aicinājumu šodien preses konferencē pauda Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) misijas Latvijā vadītājs Šehars Aijars.
SVF otrās starptautiskā aizdevuma pēc programmas uzraudzības misijas ziņojumā norāda, ka GMI pabalsta izmaksas decentralizācija un GMI pabalsta apmēra samazināšana var nelabvēlīgi ietekmēt sabiedrības visievainojamākos iedzīvotājus.
SVF misijas Latvijā vadītājs norādīja, ka Pasaules Banka patlaban gatavo pētījumu un tā secinājumi Latvijas valdībai būtu jāņem vērā, lemjot par GMI. SVF mudina veikt reformas, kas gan stimulētu iedzīvotāju iekļaušanos darba tirgū, gan arī vienlaikus nepieciešamības gadījumā nodrošinātu drošības tīklu.
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) šodien pēc koalīcijas padomes sēdes žurnālistiem sacīja, ka saistībā ar jautājumiem par nevienlīdzību un nabadzību tiek gaidīti Pasaules Bankas pētījuma rezultāti februārī. Pēc šo rezultātu izvērtēšanas varēs lemt par tālāko rīcību, sacīja premjers.
Savukārt GMI pabalsta izmaiņas esot saistītas ar Latvijas Pašvaldību savienības priekšlikumu, kurā tika norādīts uz to, ka daudzos gadījumos esošā pabalstu sistēma nemotivē cilvēkus atgriezties darba tirgū, līdz ar to pašvaldības piedāvāja sistēmu noteikt elastīgāku, ļaujot pašvaldībām patstāvīgāk lemt par šiem jautājumiem.
Jāpiebilst, ka LBAS ierosināja 2013.gadā noteikt GMI pilngadīgai personai – 45 lati; bērnam – 50 lati.
Kā ziņots, ir sagatavoti grozījumi noteikumos par GMI līmeni, paredzot, ka no 2013.gada janvāra visām trūcīgajām personām noteiks vienādu GMI līmeni – 35 lati mēnesī. Šogad GMI pilngadīgai personai ir 40 lati, bērnam – 45 lati.
Valdība no nākamā gada arī pārtrauks līdzfinansējuma piešķiršanu pašvaldībām GMI pabalstam.
Šie grozījumi gan vēl jāapstiprina valdībā.