Apūlija pavisam citādā Itālija

Šis bija iespaidiem bagāts ceļojums 2015. gada septembrī. Mēs, neliela LSAB ceļojumu grupa, pateicoties LECC AK atbalstam, izbaudījām ceļojumu uz Dienviditālijas reģionu „zābaka papēdi” Apūliju. Ceļojums ilga 8 dienas, visas dienas mūs lutināja un sildīja karsta saule un brīnišķīgās, siltās Adrijas un Jonijas jūras. 
Šī ir tāda vietā, kur gribas atgriezties vēl un vēl, ik pēc laikaļ.  To nevar aprakstīt un nav arī iespējams visu apskatīt, jo visam gribas pieskarties, sajust un izgaršot.  Nekad neizdosies atkārtot emocijas, kādas jau reizi ir bijušas. Taču ir vērtības, kas nemainās – jūra, saule, klintis, kuras var atklāt arvien no jauna.  
Ierašanās Apūlijā. Galvaspilsēta Bari.
  
Ar AirBaltic tiešo reisu no Rīgas mēs ieradāmies Apūlijas galvaspilsētā Bari. Lidostā sejā  uzreiz iesitās spēcīgs, karsts un pēc aļģēm smaržojošs gaiss. 
Pirmais rīts un pirmā ekskursija pa seno ostas pilsētu Bari. Mums bija jau iepriekš sastādīts ekskursijas maršruts pa vecpilsētu, ar valdzinošiem un fantastiskiem monumentiem. Apskatījām Sv.Nikolaja baziliku, kur mieru ir raduši svētā pīšļi; Bari katedrāle; pastaigājām pa pilsētas aizsargmūri; pa vienu no skaistākajām krastmalām, kuru būvēja Musolinī laikā; pa pilsētas
  
 laukumiem ar tirgotāju pārpildītām ieliņām, kur vārējam novērot kā vietējās mājsaimnieces izgatavo Apūlijai raksturīgo pastu, kas pēc formas līdzinās mazām austiņām – tā bija ļoti garšīga. 
Atpūta pie Adrijas jūras 
Tālāk turpinām savu ceļu uz viesnīcu pie jūras, kur 3 dienas mēs baudījām Adrijas jūru, sauli, siltu vēju ar 40 grādu karstu gaisa temperatūru. Jūra un neskartais dabas skaistums. 
  
Tik tīra un ārkārtīgi kolorīta, un caurspīdīga jūra nav nekur citur Itālijā. Tieši šeit ir paradīzes stūrītis ar zelta pludmali, caurspīdīgi zilu jūru, tirkizzilām debesīm, smaragda krāsas kokiem un attālumā ar neparastiem klinšainiem līčiem. Mierīga atpūta pie dzidras un tīras jūras, kur nekad nav garlaicīgi. Pludmale, gardēžu maltītes un izcils vīns – tas noteikti jāizbauda!  
Ceļš uz Mola di Bari
Ceturtā diena – turpinām ceļu uz nelielu piejūras pilsētu Mola di Bari. Viesnīca atrodas labiekārtotā teritorijā, netālu no akmeņainas pludmales un 10 minūšu gājiena attālumā no vecpilsētas. Pilsēta ir skaista, tā izveidota ostā, ap senu cietokšņa pili. Brīva diena tiem, kas palīka viesnīcā. Viņiem būs iespēja pastaigāties pa šaurajām un ziedošajām pilsētas ieliņām,
  
pa ekskluzīviem veikaliņiem un ļoti skaistiem mazajiem restorāniem, kuros var nobaudīt jūras veltes, nobaudīt nacionālos gardumus un iepriecināt sevi, iegādājoties skaistas rotās. 
2 dienu izbraukums 
Tomēr lielākā daļa ceļotāju, kopā ar gidu, dodas uz  2 dienu kopīgo izbraucienu, lai redzētu ļoti skaisto un dabisko Itāliju. Pa ceļam – skaista ainava, unikāla arhitektūra, baroka pilsētas,  vissenākie olīvkoki, vīnogu plantācijas, klints un kalnu masīvi. 
Neliela pauze relaksācijai Adrijas jūras krastā un Polignano a Mare mazpilsētiņā uz klints raga – panorāma ir elpu aizraujošā.
  
Alberobello – trulli galvaspilsēta ar šaurām ieliņām. Unikālas „rūķīšu mājiņas” – baltā krāsā no kaļķakmens ar ļoti neparastu un konisku jumtu. Tās vēljoprojām ir apdzīvotas un pilsētā tādu ir simtiem. Daudzas mājas trulli ir pārtaisītas par viesnīcām, vai veikaliņiem, kuros mēs degustējam vietējās delikateses, kaltētus tomātus, augļus un vīnus. 
  
Martina Franca – baroka pilsēta ar fantastisku kontrastu, kur ir baltas mājas un sarkanas ģerānijas. Šeit aug vecākie olīvkoki pasaulē un šīs reģions lepojas ar augstākā labuma olīveļļām. Tieši šeit mums bija olīveļļas degustācija, kurā tika atklāti Extra Virgin eļļas, jeb zaļo zeltu gatavošanas noslēpumi, kā arī nobaudījām garšīgu cietu maizi friselle. 
  
Mandūrijas vīna degustācija. Vīnogu plantācijas, kur izbaudījām caurspīdīgas, saldas vīnogas, persikus, ābolus un vīģes. Pusdienojot pie viena no viesmīlīgākajiem un sirsnīgākajiem
  
vīndariem, mēs tikām pie vīnu, sieru un pastu nobaudīšanas. Itālijā daudzi ēdieni un dzērieni ir ekoloģiski tīri un veselīgi. Nobaudījām neparastus 5 šķirņu vīnus, kuriem piemīt bagātīga garša un smarža. Vēlāk nogaršojām pastu, kura tiek pasniegta ar speciālu mērci, sieru un maizi.
  
Viens no Primitivo Di Manduria vīniem, ko iesaka nobaudīt ir Mamma Teresa (2000. g.) ar ķiršu, kanēļa un riekstu pēcgaršu. Jā tas ir kaut kas neparast, Dienviditālijas vīni ir lieliski. 
  
Lečes apskate – baroka pērle un rozā marmora galvaspilsēta. Iepazināmies ar unikālu arhitektūru un raksturīgi itāļiem, nesteidzīgo dzīvesveidu. Ekskursijas laikā pa vecpilsētu tika apskatīts: Romiešu amfiteātris; Doma katedrāle ar 70 m augstu zvanu torni.
    
 Galipoli – apmeklējām zvejnieku pilsētiņu un peldējāmies Jonijas jūrā. Tā ir viena no skaistākajām vietām: ar Karību salu pludmali, maigu un caurspīdīgi zilu jūru kurai blakus ir dabiski izveidota osta. Pusdienojot restorāna pārliecinājāmies par itāļu viesmīlību un vienkāršību, ar prieku baudījām itāļu virtuvi un vīnu.
  
 Ostuni, jeb „Baltā pilsēta”- neliela viduslaiku pilsētiņa, kura atrodas uz pakalna un ir apjozta ar aizsargājošām mūra sienām. Vecpilsēta ar līkumotām ielām, balti nokrāsotām sienām,  šarmantiem namiem, spilgtām ārdurvīm un vīteņaugiem uz balkoniem. Tā klejojot var tikt līdz pilsētas aizsargmūra malai, kur tālumā pamanāma Adrijas jūra. 
       
Materra – unikālākā pilsēta visā Itālijā. Piesaista ceļotājus ar antīko daļu – sassi.  No vienas puses ar restorāniem, kafejnīcām, veikaliņiem, bet no otras puses Materrakanjons. 
  
      Pa vidu – klintis, smilšu pelēka pilsētiņa ar šaurām ieliņām, terasēm un burvīga klintī izcirsta bazilika. Tas viss tiešam  ir jāredz!!!   
Ko izbaudījām un atvedām mājas
  
Ēdiens. Tieši tāpat kā visur Itālijā, ēdienam ir īpaša nozīme. Sapratām ko nozīmē teiciens  ” ne katrs Itālijā prot labi gatavot, taču katrs itālis prot labi paēst”. Nobaudījām: jūras veltes – astoņkājus, kalmāru, zobenzivi, lielās un mazās garneles, tunci un daudz ko citu; ar rokām gatavotas pastas, kas pēc formas līdzinās mazām austiņām; labākos vīnus un tradicionālo Mindaļu liķieri; slavenos sierus, saldumus, kas garšo visiem.
  
Tiešām grūti izstāstīt visas izjūtas, kādas valdīja šī brauciena laikā,  jo viss bija lieliski un brīnišķīgi  – fantastisks klimats, gleznaini krasti, ūdens, saule, viļņi, smilšu pludmales, unikāla arhitektūra un lieliski ceļabiedri. Mēs peldējāmies Adrijas un Jonijas jūrā, baudījām sauli, nacionālos gardumus un apskatījām visneparastākās vietas.